Fairywitch
Tudjátok, hogy a természet mitől oly csodás? Mitől színes, élő, csupa-csupa gyémántragyogás? Ki segít az összes lénynek úszni, szállni, lépni, repdesni? Ki szorgoskodik szüntelen? Van kedved kilesni? Mindez a tündérek műve, az ő apró kezük munkája. És ha egy kisbaba felnevet, új tündér kap szárnyra.
MENÜ

 

1453505wmg0dgcoil.jpg

 

Egyes elméletek szerint a tündérek sok tekintetben a szellemekhez hasonlítanak. Bizonyos képzetek szerint azonban a tündérek az emberek érzelmeiből táplálkoznak. Vannak, akik segítik az embereket, inspirálják őket, ötleteket adnak nekik, majd később ezekből merítenek erőt. De vannak, akik energiát vesznek el az emberektől, ami például álmatlan éjszakákban, hirtelen megszakadó párkapcsolatokban nyilvánul meg. Ezoterikus értelemben tehát a tündérek nem az emlékeinkben élő apró pillangószerű lények, hanem egy magasabb energiaszint erői, amelyek hatással vannak ránk, és környezetünk energiamezőjére.

A tündérek fajtái

Egyes nézetek szerint nem lehet olyan egyszerűen csoportosítani a tündéreket, hogy jók vagy rosszak, mert legalább annyiféle tündér létezik, ahány fajta ember. Legismertebbek a manók, koboldok, goblinok, gnómok, trollok, elfek, szilfek vagy pixie-k. Lehetnek szorgalmasak, félénkek, szemtelenek, de vannak köztük morcos, ellenséges fajták, akik nem szeretik az embereket, csak a kincsüket akarják. Ezek a kis, zöld lények a koboldok. Vannak segítőkész, védelmező tündérek is, például a manók, akik erdőkben, fák között élnek, vigyázva azokra. Ha egy fát nehéz kivágni, az azért van, mert egy manó védelmezi.

A Balkán tündérei

Az itt élő tündérek betegségeket, és egyéb kellemetlenségeket okozó negatív alakok voltak. Az emberek féltek tőlük, ezért nem is merték a nevükön nevezni őket, nehogy haragra gerjedjenek. A balkáni tündérek általában a tavaszi és koranyári pogány ünnepeken jelentek meg az emberek között, de olykor vihar vagy forgószél formájában is előfordultak.

A magyar tündérek

A régi magyar néphit Erdélyt tartja a tündérek lakhelyének. Sok vár van itt, amelyről úgy vélekednek, hogy tündérek lakták vagy építették őket. Ilyen például a dévai, aranyi vagy a kolozsvári vár. Némelyikükben időnként még ma is megjelennek azok a tündérek, akik ott laktak.

A kelta hiedelemvilág tündérei

Az angol/ír tündéreket elsősorban a kelta mitológia hiedelemvilága formálta. Maga a szó, fairy ma a köztudatban, angolszász nyelvterületen egy olyan apró tündért jelent mely szárnyakkal rendelkezik, megvan a maga különálló kis világa, emberekkel csak kivételes alkalmakkor érintkezik, nagyon hasonló az ír mesék igen kedvelt csínytevő, kincsőrző manójához.

Az ír-kelta tündérek világa azonban nem ilyen egyszerű. Rengeteg fajtáját különböztetik meg: banshee (halálhírnök), finn (csínytevő szellem), gnoll, gnóm, kobold, bányamanó, brownie vagy bwca, és még rengeteg a tündérektől nehezen megkülönböztethető szellem, törpe, vízi tündér, sellő és egyéb furcsa félszerzet.

Az ír tündérek

Az írek szerint régen, amikor az ember még közelebb állt a természethez, a tündérek együtt éltek az emberekkel. Ekkor a tündérek óriások voltak, majd ahogy az emberek egyre inkább kizsákmányolták a természetet, törpévé váltak, és a föld alá menekültek. A föld alatt tündérösvények mentén közlekednek, amelyek tündérbokrok közelében húzódnak, mint a kökény, galagonya vagy a mogyoró. Írországban még ma is látni "tündérdombokat" (sidhe), melyeket egy-egy tündérkirály és -királynő ural. Az év egy bizonyos napján előbújnak, de általában nem láthatják őket az emberek, csak azok, akik szépen tudnak zenélni. A monda szerint a tündérek hozták magukkal a hárfát még amikor istenek voltak, de mivel táncolni jobban szerettek, mint zenélni, így a zene tudományát később az emberekre hagyták.

Minden élőlénynek vannak őrangyalai, a virágoknak, növényeknek, fáknak, madaraknak, állatoknak is. Sokféle lény tartozik az elementálok, vagy természeti Angyalok birodalmába. Ide tartoznak bizonyos mitikusnak tartott teremtmények, mint a tündérek, manók, koboldok, és fatündérek. Amikor tisztánlátásuknak teret engedünk, megtapasztaljuk e lények létezését, és nem is nehéz látni őket. Mindössze annyit kell tennünk, hogy teszünk egy sétát a sűrűben, és mentálisan hívjuk őket. Fontos, hogy udvariasan szólítsuk meg őket, mert az elementálok bizalmatlanok az emberekkel szemben, akik gyakran agresszívek, manipulatívak, részegek vagy pimaszok. Az olyan emberek nagyon szeretik, akik törődnek a természet védelmével, ami az elementálok birodalmának elsődleges célja. A tündérek azok az elementálok, akik elsősorban az emberek gyógyításával foglalatoskodnak. Olyanok, mint Giling-Galang, apró, emberforma lények, szitakötő vagy pillangó szárnyakkal. Virágról virágra röpködnek, és világító fehér fényükkel olyanok, mint a szentjánosbogarak. Sok emberrel találkoztam, akik mellett tündérek állnak őrangyalként. Ezek mindig olyan emberek, akiknek életcéljához tartozik a természet, az állatok védelme. Az inkarnálódott Angyalokról szóló fejezetben szó lesz majd olyan emberekről, akik valójában az elementálok birodalmából származnak. A tündérek segítenek, elengedi negatív gondolatainkat, gondolatformáinkat és energiákat, amit környezetünkből, másoktól, vagy saját aggodalmaink által vettünk magunkhoz. Amikor a természetben sétálunk, kérjük meg a tündéreket, hogy vegyenek körbe szeretetükkel és fényükkel. Röpködnek körülöttünk, és kiszedegetik belőlünk a negatívumokat, mint ahogy a méhek gyűjtögetik a virágport. Ezek a tündérek játékosságot csepegtetnek belénk, ami nevetésre, és vidámságra ösztönöz, ez pedig kétségkívül terápiás hatású. Mindenhol találunk tündéreket, ahol növények és állatok vannak. A legtöbb tündért virágok körül és sűrű erdőkben találunk. A virágcserepekbe ültetett virágainknak is vannak tündéreik. Ezért is nagyon egészséges egy cserepes virágot tenni az ágyunk mellé: a tündérek dolgozhatnak velünk álmunkban, és segítenek abban, hogy kipihenjük magunkat.

A tündérek sokfélék még a hegy lábánál is, és e sokféleség megmarad a hegyen felfelé haladva egészen a csúcsig. Az egyik leggyakoribb fajta egy finom orgonaszínű, nagyon sápadt arcú, gyönyörű, kecses mozgású erdei tündér. Feljebb egy kékes árnyalatú fajta az uralkodó, és még sok másféle is található, de mindegyikben közös a figyelemreméltó barátságosság. Tartózkodó érdeklődéssel figyelik a hegyet megmászó embereket. Kedvencüknek látszanak a szarvasok, velük nagyon rokonszenveznek. Feljebb a hegyen van néhány tó is, ezek különösen szép édesvízi tündéreknek adnak otthont: színük kék némi smaragdzölddel vegyítve – azt hiszem, ezt hívják akvamarin-kéknek – finom, arányos emberi termettel, amit a már említett színű áttetsző pára fog körül. A meredek hegyoldalt minden oldalról körülölelő tenger pedig közel hozza a tengeri tündérek sokféle változatát is, ezért aztán a hegy angyala kivételesen változatos család fejének tekintheti magát. Még feljebb haladva a hegyoldalon találkozhatunk néhány különleges tündérrel, akiknek alapszíne a föld vöröséhez hasonló, arcvonásaik különösek, de nagyon szépek, és ezüstös pára veszi azt körül. Ha elhagyjuk kedves társaságukat és továbbhaladunk felfelé, elérkezünk magához a hegy angyalához. Ő aztán valóban nagyra nőtt lény, akit angyalhoz mérten ösztövér arcvonások, mélyen ülő sötétkék szemek, magas, szögletes homlok, kiugró arccsontok, jókora orr és telt ajkak jellemeznek – az egész arcról sugárzik az erő és szépség. Arcszíne napbarnítottra emlékeztető, testét sötétkék valami veszi körül. Eléggé elfogódottan álltam előtte, de természetes kíváncsiságom és erre válaszként az ő kedves közlékenysége végül visszaadta önbizalmamat. Nagymértékben azonosult területének tündéreivel, állat és növényvilágával. Emellett még valahogy úgy éreztem, valami nyers erő is árad belőle. Hazájának magasából úgy tekintett ki a világra, mint aki már oly sok ideje és oly sok mindent látott, hogy mára már jobbára csak az emlékeiben él. Ebbe beleértve az elmúlt korok furcsa embereit, törzseik hosszú sorozatát, az őket elpusztító kataklizmákat, és a többi fura lények sokaságát, akik az idők során mind jöttek és mentek körülötte. Ma is akad még néhány idegenszerű tündér errefelé (félig emberi, félig állati formájuk van, színüket a barna és vörös furcsa árnyalatai adják), de egykori nagy tömegeik már csak néhány hírmondót számlálnak.

Megszámlálhatatlanul sok apró tündér, vagy inkább elementál élteti a hómezőket, ám mivel itt a hó nagyon hosszú ideig megmarad, ezek az elementálok már sok tündérszerű jellegzetességet mutatnak. Magasságuk 15-35 cm, és testük külseje inkább olyan, mint a hó, nem pedig szőrrel borított. Arcuk olyan, mint két egymásba csúsztatott, szembefordított háromszög (pontokkal a szemek és a száj helyén), így az arcforma lényegében egy hatszög, amit a háromszögek kiugró csúcsai, mint fül-félék kereteznek. Az egész testforma valami hóból formált rovar bábra emlékeztet. Az egész felépítményt kiegészíti még némi levegő és víz is. Nem valami értelmesek, de ragyogó, tiszta érzést árasztanak, összhangban angyalaik sugárzó tisztaságával.

Kis kunyhókban laknak

A hegyek lábánál,

Merre a zöld patak csordogál

Alig érezhetően kihúzzák

Lelked tüskéit, megtisztítják

S áldást küldenek utadra.

 

A TÜNDÉREK alapvetően négy fő csoportra oszlanak – levegő, föld, tűz és víz tündérekre. Méretüket tekintve a skála a pillangó nagyságúaktól a méter alattiakon át a hatalmas fa szellemekig és szilfidekig terjed.

 

A LEVEGŐ TÜNDÉREI három általános típusba sorolhatók. Az elsőbe azok a szilfid-szerű lények tartoznak, akik a felhők között élnek és azokkal dolgoznak. Ők a tündérvilág (felhő)szobrászai. A következőbe a szelekkel és viharokkal kapcsolatos tündérek sorolhatók. Ők többnyire 1.2 – 1.5m magasak, igen formásak és gyönyörűek. És végül vannak azon óriási levegő szellemek, akik nagyon nagy magasságokban élnek, és hatalmas sárkányokhoz hasonlítanak, óriási fejjel, hosszú testtel és farokkal. Valamiféle erők és energiák központjai ők.

 

A SZILFIDEK a levegő szellemeinek egyik csoportját képezik. Nagy testűek, de nem érik el azt a fejlettséget, amit egy másik nagyszerű lények, a dévák csoportja.

 

AZ ANGYALOK VAGY DÉVÁK sugárzó, rendkívül értelmes lények, akik segítik a természetet azáltal, hogy értik az Isteni Tervet. Ők irányítják a természet energiáit, és felügyelik a hozzájuk beosztott alacsonyabb fejlettségű tündéreket - amilyenek a fa szellemek, és akiknek feladata a szél vagy a felhők irányítása. A TERMÉSZET SZELLEMEK a dévák birodalmának azon lényei, akik a természet különböző területeinek alakításáért felelősek, mint pl. a levegő és a szél, a növények növekedése, a táj jellemzőinek alakítása, a tűz és a víz.

A FA SZELLEMEK nagyobb testűek, mint az erdei tündérek, és sűrűbb fizikai testtel rendelkeznek.

 

A FÖLD TÜNDÉREI alapvetően négy fő csoportra oszthatók, kettő ezek közül a felszínen él, kettő pedig a föld alatt. A felszínen élők nagy csoportja tartalmazza a fizikai testtel bíró fa szellemektől kezdve a széles körben elterjedt kis kerti vagy erdei tündérek típusait. A sziklák tündérei vagy gnómok csoportja egyike a föld alatti tündéreknek. Bővebb ismereteket az 5. fejezet ad róluk.

 

A KERTI TÜNDÉREK a föld felszíni tündérek egyik elterjedt fajtája.

 

A GNÓMOK a föld tündéreinek egyik sziklákban élő fajtája.

 

A SZIKLÁK TÜNDÉREI azok, akiket gyakran gnómoknak is hívnak. Előfordulhatnak mind a föld felszínén mind a föld alatt.

 

A TŰZ TÜNDÉREINEK másik elnevezése szalamandra.

 

A SELLŐK (klasszikus vagy kabbalista elnevezés) másik neve vízi szellem vagy vízi tündér.

 

A VÍZI BABÁK kicsiny, boldog teremtmények, akiket a tengerpartok közelében és a megtörő hullámokban találhatunk meg. Ők is vízi tündérek, de különböznek azoktól, akik a nyílt vizeket vagy az óceán mélyeit népesítik be, és azoktól is, akik patakok, vagy kisebb-nagyobb tavak lakói.

Asztali nézet